Kahve ne kadar süre dayanır? Tazeliğini korumak için nasıl saklanmalı?

Tabiki ekşi ve eski kahveyi atmanız gerektiğini biliyorsunuzdur.

Şu soruları yanıtlayarak başlayalım: Kahve kötüleşir mi? Mutfağınızdaki bazı ürünler gibi kahvenin de süresi dolar mı? Cevap hayır, kahve aslında kötüleşmez ve “kötü” bir fincan kahve sizi hasta etmez. Ancak, kahve çekirdekleri ıslanırsa, o zaman evet, tekrar kullanılamazlar ve atılmaları gerekir. Kahve kuru, paketlenmiş bir besindir ve çoğu kuru ürün gibi, akılda tutulması gereken erken bir son kullanma tarihi yoktur. Kahve çekirdekleri, doğru koşullarda saklandığında rafta stabil bir şekilde durabilir. Ama kötü haber şu: Son kullanma tarihi geçen kahve bozulur ve uygun şekilde saklanmayan kahve tadını ve tazeliğini kaybeder. Kahve severler kalite, tazelik ve lezzet konusunda titizdir. Bir pazartesi sabahını normalin altında yani vasat bir kahveden daha çabuk mahvedecek bir şey var mı? Bu nedenle, kahveyi ne kadar süre saklayacağınız ve daha fazlası hakkında kullanışlı bir kılavuz derledik.

Kahve ne kadar süre dayanır?

Kahve çekirdeklerinin raf ömrü, çekilmiş kahvenin son kullanma tarihinden farklı mıdır? Depolama sıcaklığı bir fark yaratır mı? Kahve ne kadar süre demlenir? Mutfakta ne kadar süre muhafaza edeceğinizi bilerek deminizin tazeliğini ve genel lezzetini nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı aşağıda açıkladık.

Kahve en uzun süre çekirdek olarak dayanır. Nihai tazelik için çekirdeği demlenene kadar çekirdek olarak tutmak iyi bir uygulamadır. Öğütülmüş aldıysanız açtıktan sonra 2-3 hafta içinde, kendiniz öğüttüyseniz de 1 ay içinde tüketmelisiniz.

Kahve çekirdeklerini bozan faktörler…

Kahvenin en iyi arkadaşları karanlık ve serin havadır. Bu nedenle kahve saklarken kaçınılması gereken birkaç şey vardır. Yanlış muhafaza edilmiş çekirdekler tazeliğini ve kaliteli tadını hızla kaybeder. Kahvenin en kötü dört düşmanı: 1.Oksijen: Oksijen kahve çekirdeklerinin bayatlamasına neden olur. Çekirdekler açık havaya maruz kaldıklarında yalnızca birkaç gün içinde bozulur. 2.Işık: Kahve çekirdekleri cam kavanozlarda saklandığında gerçekten güzel görünüyor, öyle değil mi? Ama olay şu: Cam kavanozlardan içeri ışık girer ve kavrulmuş kahve çekirdekleri doğrudan ışığa maruz kaldığında bayatlar. 3.Nem: Nemli koşullara maruz kalmak kahve çekirdeklerinin bozulmasına neden olur. Kavrulmuş kahve çekirdeklerini serin ve kuru bir yerde saklayın. 4. Isı: kahve demlenmedikçe ısıyı sevmez. Isıya maruz kalırsa, çekirdekler lezzetini kaybeder.

Kahve çekirdekleri nasıl doğru şekilde saklanır?

1.Kahvenizi düzgün bir şekilde kapatın: Kahveyi her zaman kendi paketinde veya hava geçirmez bir kapta saklayın. Işığın girmemesi için opak bir kap öneririz. Kabı serin ve karanlık bir dolapta saklayın.

2. Doğru miktarı satın alın: Birkaç hafta içinde kullanabileceğinizden daha fazla kahve satın almayın.

3. Isıyı ve nemi düşük tutun: kahve en iyi tezgah üstü yerine bir dolapta saklanmalıdır, çünkü dolaplar genellikle daha soğuktur.

Kahve çekirdeklerinin dondurulması iyi bir fikir mi?

Kahvenin ana düşmanlarının hava, ışık, nem ve ısı olduğunu biliyoruz, bu nedenle uzun süreli depolama için dondurmak mantıklı bir fikir gibi gelebilir. Ancak kahveyi dondurmak iyi bir fikir değildir. Kahve gözenekli ve yumuşak olduğu için diğer aromaları kolayca emer. Bu nedenlerden dolayı kahvenizi haftalık veya aylık olarak almak bir kahve sever olarak içerken daha çok keyif almanızı sağlayacaktır.

Şubat, 2021/ Ada Caffe Ekibi