Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve kişiseldir – kahve yapmanın doğru yolu, onu en çok sevdiğin şeklidir.

Bununla birlikte, birkaç temelde uzmanlaşmak tekniğinizi mükemmelleştirmenize yardımcı olacaktır. Buradan farklı kavurmalar, kökenler veya hazırlama yöntemlerini denemenizi öneririz.

İşte klasik bir fincan kahve yapmak için ipuçlarımız.

Ekipman

Çekirdek öğütücülerinden filtrelere ve kahve makinelerine kadar aletlerinizin her kullanımdan sonra iyice temizlendiğinden emin olun.

Temiz, sıcak suyla durulayın (veya iyice silin) ​​ve emici bir havluyla kurulayın. Toplanacak hiçbir gerekçenin kalmadığından ve gelecekteki fincan kahvenin tadı daha acı ve ekşimiş hale getirebilecek kahve yağı (kafeol) birikmediğinden emin olmak önemlidir.

Çekirdekler

Harika kahve harika çekirdeklerle başlar. Kahvenizin kalitesi ve aroması sadece en sevdiğiniz demleme sürecine göre değil, aynı zamanda seçtiğiniz kahve türüne göre de belirlenir. Kavurmalararasında dünya kadar fark olabilir.

Lezzet faktörlerinden bazıları şunları içerir:

Menşei ülke ve bölge

Çekirdek çeşidi – arabica, robusta – veya bir karışım

Kavurma türü

Öğütme çeşidi

Pek çok seçenek varken, doğru ya da yanlış olmadığını unutmayın – örneğin, koyu renkli, lezzetli bir espresso kavrulmuş kahve seçebilir ve yine de bir damlama sisteminde demlenmesini sağlayabilirsiniz. Farklı kombinasyonları denerken eğlenmeye bakın.

Tazelik

Kahveyi kavrulduktan sonra mümkün olan en kısa sürede satın alın. Taze kavrulmuş kahve kaliteli bir fincan için çok önemlidir, bu nedenle kahvenizi küçük miktarlarda satın alın (ideal olarak her 1-2 haftada bir).

Öğütmek

Çekirdek kahve satın alırsanız, maksimum tazelik için her zaman çekirdeklerinizi mümkün olduğunca demlenme süresine yakın öğütün. Öğütücü kullanmak en iyisidir çünkü kahve tutarlı bir boyutta öğütülür.

Bir bıçaklı öğütücü daha az tercih edilir çünkü bir miktar kahve diğerlerine göre daha ince öğütülür. Kahvenizi evde normalde bıçaklı öğütücü ile öğütürseniz, mağazada burr öğütücü ile öğütmeyi deneyin – fark sizi şaşırtacak!

Öğütmenin boyutu, kahvenizin tadı için çok önemlidir. Kahvenizin tadı acı ise, çok ince çekilmiş olabilir. Öte yandan, kahvenizin tadı düzse, az çekilmiş olabilir, bu da öğütmenizin çok kaba olduğu anlamına gelir.

Su

Kullandığınız su, kahvenizin kalitesi için çok önemlidir. Filtrelenmiş su veya şişe su kullanmayı tercih edin. Suyun yumuşak olması önemlidir.

Kahve-Su Oranı

Genel bir kural “Altın Oran” olarak adlandırılır – 170 ml suya  iki yemek kaşığı çekilmiş kahve. Bu, kişisel zevk tercihlerine uyacak şekilde ayarlanabilir.

Su Sıcaklığı

Tabii ki sıcak içeceklerle çalıştığınız her an kahve hazırlayanlardan servis edilenlere, kahve içenlere kadar herkes için gerekli tüm önlemleri alın.

Kahve demlerken su sıcaklığı 90 ile 96 derece arasında tutulmalıdır. Daha soğuk su, kahvenin düz ve az çıkmasına neden olurken, çok sıcak su da kahvenin tadında kalite kaybına neden olur. (Ancak soğuk demlemenin ısıya ihtiyacı yoktur.)

Kahveyi elle pişiriyorsanız, suyu tamamen kaynatın, ancak fazla kaynatmayın. Isı kaynağını kapatın ve zeminin üzerine dökmeden önce suyu bir dakika dinlendirin.

Kahve genellikle servis edildikten sonra, servis edildiği kaba bağlı olarak hızla soğur. Ve birçok kahve içen, aynı zamanda soğutma etkisi olan krema veya süt ekleyebilir. Nihayetinde, herhangi bir kahve içicisinin kahvesini tercih edeceği sıcaklık, kahveyi özel kılan diğer pek çok şey gibi kişisel bir tercihtir.

Demleme Zamanı

Suyun kahve telvesi ile temas halinde olduğu süre bir diğer önemli lezzet faktörüdür.

Bir damlama sisteminde temas süresi yaklaşık 5 dakika olmalıdır. Kahvenizi French Press kullanarak hazırlıyorsanız, temas süresi 2-4 dakika olmalıdır. Espressonun özellikle kısa bir demleme süresi vardır – kahve suyla sadece 20-30 saniye temas eder. Öte yandan, soğuk demleme gece boyunca demlenmelidir (yaklaşık 12 saat).

Nihai ürünün tadından memnun değilseniz, muhtemelen:

Aşırı özütleme – demleme süresi çok uzun

Yetersiz ekstraksiyon – demleme süresi çok kısa

Zevkinize uygun doğru dengeyi elde edene kadar temas süresi ile denemeler yapın.

Kahvenizin tadını çıkarın!

Hazırlanan kahve, demlendikten sonra en iyi lezzetini kaybetmeye başlar, bu nedenle sadece içeceğiniz kadar kahve yapın. Aksi takdirde kahve bir saat içinde tüketilmek üzere ısıtılmış, yalıtılmış bir termosun içine dökülebilir.

Kahvenizi hem  hazırlanırken hem de içerken tadını çıkarmaya bakın  – aromayı alın ve her yudumdaki tatlara dikkat edin.

Kaynakça: national coffee association/ncausa.org